موسیقی ایده آل – دلارام بهرامپور : مهیار رضوان ، تنظیم کننده و نوازنده ی چیره دست گیتار و صدابردار که مخاطبانِ موسیقی این روزها نام او را بسیار شنیده اند .به بهانه ی روزهای شلوغ و پرکارش در دنیای موسیقی با او به گفتگو نشستیم .

 

– چی شد که جذب هنر شدید و این رشته را انتخاب کردید ؟

موسیقی برای من تقریبا از کودکی شروع شد . وقتی سن خیلی کمی داشتم ، در خانواده ی ما موسیقیِ خوب و ساز و … جریان داشت ، برادر بزرگترم و برخی از اقوام نزدیکم ساز میزدند و این اتفاق برای من خیلی زیاد جذاب بود به یاد دارم ساعتها به ساز زدنِ او و دوستانش خیره میشدم و لذت میبردم و آرزوی خودم بود که بتوانم روزی یک ساز رو شروع بکنم و بنوازم . اوایل خیلی علاقه مند به ساز درامز بودم منتها چون صدای زیادی تولید میکرد و شرایط خاصی لازم داشت این امکان را نداشتم و بعدها به گیتار علاقه مند شدم که خیلی هم از این قضیه خوشحال هستم . من از ۱۰ سالگی شروع به یادگیری گیتار کردم با وجود اینکه برای سنین کم گیتار سخت تر هست و انگشتان را اذیت میکند اما بخاطر علاقه ی زیادی که داشتم ادامه دادم و ۴ سال گیتار کلاسیک کار کردم بعد از آن به گیتار الکتریک و بیس علاقه مند شدم و زمانی که وارد دانشگاه شدم سازهای تخصصی ام فلوت و پیانو بودند . در واقع تنظیم و میکس و مسترینگ و صدابرداری برای من بعد از فارغ التحصیلی شروع شد .
حدود ۸ سال پیش استودیوی شخصی ام را بهمراه دوست عزیزم فرزاد دهقان تجهیز کردیم و مشغول شدم اما در واقع از همان کودکی علاقه ی من این بود که بتوانم تولید کننده ی موسیقی باشم یعنی بتوانم موسیقی بسازم ، تنظیم کنم و در واقع تمام این مدت هر تلاشی که کردم برای رسیدن به این هدف بوده است .

photo_2017-01-09_19-05-48

– با وضعیت کنونیِ هنر و موسیقی ، به فرزندتان اجازه میدهد وارد این رشته شود ؟

راستش زمانی که من وارد موسیقی شدم اوضاع از الان خیلی بدتر بود ، یادم هست که برای خرید گیتارباس کلی گشتیم تا تونستیم ساز بخریم بعدها که به هر سختی بود ساز را پیدا کردیم و واقعا اوضاع آن زمان خیلی سخت تر از الان بود
الان نسبت به گذشته ظاهراً بهتر شده است اما باطن قضیه همان هست . در جامعه ی ما هنوز موسیقی جا نیفتاده است . حتی من که عنوانم تنظیم کننده هست خیلی ها هنوز نمیدانند کارِ من چی هست و اصلا من چه کاری انجام میدم . موسیقی در جامعه ی ما خیلی گنگ هست و همه از بیرون که نگاه میکنند ، فکر میکنند کار ما خیلی ساده است و تفریح محسوب میشود ، این گونه افکار متاسفانه هنوز هستند اوضاع بهتر شده ولی آنطور که باید نه !
ولی در واقع باید دید که تصمیم و انتخاب فرزند من چه خواهد بود اگر موسیقی دوست داشته باشد و علاقه مند باشد من خودم حتما به او کمک میکنم و اگر هم دوست نداشته باشد از نظر من مانعی ندارد ، چون بنظرم اجبار کردن کاملا غلط هست .

اگر به گذشته برگردید همین راه را ادامه میدهید ؟

راستش من اگر صد بار دیگر هم به دنیا بیایم واقعا با تمام سختی هایی که وجود دارد بازهم همین راه را انتخاب میکنم و ادامه میدهم چون واقعا به موسیقی علاقه دارم . من اصلا منکرِ سختی های این راه نیستم .
چه از لحاظ جامعه چه فراگیریِ این هنر و … ، اصلا کارِ راحتی نیست ولی من با تمام سختی هایی که وجود دارد بخاطر عشقی که به این هنر دارم بازهم انتخابم همین خواهد بود .

– این روزها فعالیت شما در موسیقی بیشتر شده است ، با چه هنرمندان همکاری داشتید؟ کار با کدامیک را بیشتر ترجیح میدهید ؟ چرا ؟

من با سیامک عباسی ، امیر عباس گلاب ، احسان خواجه امیری ، محسن یگانه ، حمید صفت ، اشوان ، علیرضا طلیسچی ، عماد طالب زاده ، آرش و مسیح و …
همکاری داشتم ، که این همکاری یا بصورت نوازندگی در قطعه ای بوده یا تنظیم یا میکس و مسترینگ .
همه ی این هنرمندان دوستان خیلی خوب و نزدیک من هستند و کار با همشون برای من راحت هست . اخلاق کاری من این هست که برای من فرقی نمیکند خواننده اسم داشته باشد یا نه ، من در همان لحظه ، کاری که ازم خواسته باشند رو سعی میکنم به بهترین حالت ممکن انجام بدهم چون همیشه روی اسم خودم حساس بودم و سعی کردم تا همیشه بهترین کار را ارائه بدم بخاطر همین هم گزیده کار بودم .

– در خلوت موسیقی هایی که خودتان ساختید را گوش میدهید ؟

بله پیش می آید ، موزیک هایی که خودم ساخته باشم را گوش کنم ولی هر از گاهی این کار را میکنم تا درس بگیرم و برای دفعه های بعدی سعی کنم بهتر عمل بکنم و علت این که کمتر موسیقی های خودم را گوش میکنم این هست که دچار تکرار نشوم .

photo_2017-01-09_19-05-43

پرکار شدید ولی تنظیم تکراری از شما نشنیدیم ، دلیلش چه بود ؟

علت اینکه کارِ تکراری کسی از من نشنیده ، این هست که من خودم روی این قضیه بسیار حساس هستم و هرموقع احساس کردم که ممکن هست تنظیم هایم تکراری شوند رهایش کردم و مشغول کار دیگه ای شدم 

مثلا یک مدت از تنطیم فاصله گرفتم و فقط میکس انجام دادم یا یک مدت فقط نوازندگی انجام دادم .
خیلی هم روی این قضیه حساس هستم و به اطرافیام همیشه گفتم اگر توی کارهای من یک نت پیدا کردین که کپی از کسی باشد من یک آلبوم به شما هدیه میدم ، چون احساس میکنم برای یک هنرمند زشت هست که از کسی کپی کند و با این کار خلاقیت هنرمند را از بین میبرد . به هرحال من با تنوع ایجاد کردن توی کار خودم سعی کردم از تکرار به دور باشم .

– همکاری جالبی در ماه عسل ۹۵ داشتید از این همکاری برایمان بگویید …

ماه عسل برای من خاطره ی خیلی جالبی دارد ، فکر میکنم ساعت ۱۲ جمعه شب بود که محسن یگانه به من زنگ زد و از من خواست اینکار را انجام بدهم فقط خیلی عجله داشت و برای ۳ یا ۴ روز بعد قرار بود آهنگ روی آنتن برود . واقعا یک ماراتنِ عجیب و سختی بود و من باید در ۴۸ ساعت قطعه را تنظیم میکردم و تحویل میدادم و در واقع خیلی دیر کار را به من رساندند .
همان ساعت ۱۲ شب که محسن یگانه کار را برای من فرستاد من به استودیو رفتم و آن شب تا صبح نخوابیدم و مشغول تنظیم شدم و شنبه ساعت ۸ صبح بود که من یک ماکتی از کار را برای محسن عزیز فرستادم و خوشش امد و صبح شروع کردیم صدای ساز هارو گرفتیم ، انقدر عجله داشتیم که حتی من وقت نکردم گیتار و گیتار بیس کار را خودم بنوازم و از دوستانم خواهش کردم که آنها اینکاررا انجام بدن ، تجربه ی خیلی خوبی بود ولی خیلی سخت بود برای کاری که تقریبا همه ی مردم ایران قضاوتش میکنند و شنیده میشود ، برای این کار در حالت نرمال من حداقل دوهفته وقت لازم داشتم ولی کمتر از ۴۸ ساعت این کار را انجام دادم و خیلی زیاد فید بک های خوب ازش گرفتم ، نظرات بد هم بود که خوب کار ما سلیقه ای هست و طبیعی هست که یکسری هم دوست نداشته باشند .ولی خوب در کل خیلی دوست داشتم وقت بیشتری داشتم به هرحال من توی اون مدت کم تمامِ تلاش خودم را کردم و خداروشکر با استقبال هم مواجه شد .

– ماه عسل ۹۶ هم کاری از شما میشنویم ؟

واقعا نمیدانم ، چون پارسال هم سه روز قبل متوجه این تصمیم شدیم دو روز روی اهنگ کار کردیم و بعد آرش پاکزاد عزیز زحمت میکس رو کشید و بعدهم در پروسه ی مجوز و پخش و .. قرار گرفت و یادم هست انقدر عجله داشتیم که توی استودیو من یک طرف روی تنظیم کار میکردم و محسن یگانه یک طرف روی ملودی قسمت دوم آهنگ کار میکرد . که هرموقع صحبت میشود من یاد اون روز میفتم که من چقدر بی خوابی و استرس کشیدم اما خوب شیرین بود و بعد از پخش با فید بک های مثبت و استقبال خوبی که ازش شد خستگیمان در رفت .

– تنظیم تیتراژ برای ماه عسل ، برنامه ای که حساسیت روی آن بیشتر است و همه جوره شنیده میشود سخت تر نبود ؟

دقیقا خیلی سخت بود ، چون ما قرار بود کاری بسازیم که همه ی فارسی زبانان در دنیا آن را میشنیدند به واسطه ی اینکه ماه عسل برنامه ی پر مخاطبی هست ولی در واقع من به خودم اطمینان داشتم و خیلی هم ممنونم از محسن یگانه عزیز و برنامه ی ماه عسل که به من اعتماد کردند و این کار پر مسئولیت را به من سپردند .
در واقع کار سخت تری بود از جهت بالا بودن مخاطب و حساسیت های موجود ، ولی آن لحظه من فقط به این فکر میکردم که بهترین کار را در آن زمانِ کم ارائه بدهم و خداروشکر خوب هم شد .

– همیشه چه کسی را در موسیقی الگوی خودتو قرار دادید ؟

من در زندگی ام الگو های زیادی داشتم که یکسری از آنها هنرمندان خارجی بودند که من دوست داشتم مثل آنها بتوانم موفق باشم و هنوز هم به جایگاهی که خودم میخواهم نرسیدم و باید بیشتر تلاش بکنم .
در خانواده هم دامادمان الگوی من بوده ، که من هیچ وقت به نسبت فامیلیمان فکر نکردم چون بیشتر دوست هستیم و همیشه الگوی من بوده است و خیلی به من کمک کرده و من خیلی مدیونش هستم .

– از همکاری مشترک با امیرعباس گلاب و سیامک عباسی ( آهنگ دلفریب) برایمان بگویید …

حدودا یک ماه قبل از مراسم دامادی من بود ، که امیر عباس گلاب برای ضبط استودیوی پیش من آمده بود ، به من پیشنهاد داد آهنگ ” تو ازکجا پیدات شد ” را با گیتار برای شب عروسیمان بخواند، من هم پیشنهاد دادم یک آهنگ با ایده ی نو و دید مثبت میسازیم امیر عباس هم خیلی استقبال کرد و به این فکر افتادیم . بعد از اون من به این فکر کردم که چقدر خوب هست که سیامک عباسی هم در کنار ما قرار بگیرد و کار جالبی میشود ، هردو خیلی استقبال کردند و این کار را استارت زدیم ولی اصلا قرار نبود این آهنگ را پخش کنیم و فقط قرار بر این بود برای همان شب این کار را بسازیم اما بعد در نهایت نتیجه اش خوب شد و با بچه ها تصمیم گرفتیم اینکار را پخش هم بکنیم .

بعد از آن با امین قباد صحبت کردیم از اونجایی که هم با صدای امیر عباس گلاب و هم سیامک عباسی به خوبی آشنا هست از او خواستیم ملودی اش را بسازد و ترانه را هم سیامک پیشنهاد داد که خیلی شعر مثبتی هست و خیلی نزدیک به حال و روز ما بود ، واقعا فکرش را هم نمیکردیم این کار انقدر خوب شود .
من خودم با تمام مشغله ای که در آن زمان داشتم واقعا با عشق روی این آهنگ کار کردم و این آهنگ را خیلی دوست دارم و خداروشکر خیلی هم استقبال خوبی ازش شد .

photo_2017-01-09_19-05-30

– با تنظیم های ساده و روتین موافق تر هستید یا متفاوت ؟

قاعدتاً من با تنظیم های روتین خیلی مخالف هستم و دوست دارم که همیشه کار متفاوتی ارائه بدهم اما نمیدانم تا چه حد موفق بودم و این را باید مخاطب بگوید . ولی از آنجایی که موسیقی ما چند وقتی هست که دچار تکرار شده من هم خیلی دوست دارم تحولی در این راستا ایجاد بکنم . ولی لازمه ی این قضیه این هست که مردم هم بخواهند . در ایران واقعا کمی سخت هست ، مردم گوششان که به یک چیز عادت میکند تغییر دادنش هم یک مقدار سخت میشود . به همین خاطر موسیقیِ خاص کار کردن در ایران کمی سخت تر هست و همیشه یکی از دغدغه های من بوده ولی به امید خدا ، اگر مردم این تغییر را بپذیرن نه تنها من بلکه خیلی از موزیسین ها علاقه مند به این تغییر هستند .

– و حرف آخر …

خواسته ی من از خواننده های عزیزمان این است که یک مقدار از تغییر نترسن . چون هرموقع که صحبت از کار خاصی میشود ، خواننده ها از پس زدنِ مخاطب و ریزش مخاطب یک مقدار ترس دارن حق هم دارند ولی خوب بنظر من وظیفه ی ما هست که گوش مخاطب را تربیت بکنیم و بد نیست اگر گاهی ریسک هم بکنیم .
حرف بعدی اینکه یکم از حسادت ها را کم بکنیم ، در این دنیا جا برای همه هست و کسی جای کس دیگه ای را تنگ نکرده است ، آینده ی روشن ترِ موسیقی کشورمان مستلزمِ اتحاد بیشتر بین موزیسین هاست .
صحبت بعدی هم در خصوص کسانی که تصمیم دارند موسیقی را شروع بکنند بنظرم جدیدا همه به دنبالِ یکسری چیز های جانبی مثل تجهیزات و ساز و مسائل حاشیه ای و بعضاً عجیب غریب هستند ، از آنها میخواهم که ذره ای بیشتر به این برسند که برای هنرمند شدن نیاز به سواد و تجربه و نگرش و پشتکار هست ، بد نیست بدانند که با خرید ساز و لوازم و تجهیزات یک موزیسین واقعی نمیشوند ، همه ی اینها مهم هست اما مهتر از این ها احساسات و سواد و پشتکار و … است .
و در نهایت از شما و همکارانتان در موسیقی ایده آل تشکر میکنم .

 

انتهای خبر / منبع اختصاصی موسیقی ایده آل

One Response

  1. Niloofar

    خیلی اتفاقی توی نت به این مطلب برخوردم و چقد واسم جالب بود که اهنگه محبوبم کادوی عروسیه یکی از عواملش بوده . مرسی ایده ال

    پاسخ دادن

Leave a Reply

Your email address will not be published.