موسیقی ایده آل : نشست خبری و مراسم رونمایی از آلبوم «در شب گیسوان تو» با صدای سعید جعفرزاده مشهور به پرواز همای روز شنبه ۲۸ شهریورماه در حالی در فرهنگسرای ارسباران تهران برگزار شد که این خواننده ضمن تشریح تازه‌ترین فعالیت‌های موسیقایی خود، به حاشیه‌های چند ماهه حضور در ایران و ماجرای لغو کنسرتش توضیحاتی را ارائه داد.

پرواز همای درباره لغو کنسرت اخیر خود که قرار بود در تالار بزرگ وزارت کشور برگزار شود، بیان کرد: کنسرت قبلی به جهت سوء‌تفاهم‌هایی که به وجود آمد به دستور مقامات قضایی لغو شد و ما نیز به این دستور احترام گذاشتیم. البته در همین اثنا تصمیم گرفتیم که آلبوم «در شب گیسوان تو» را منتشر کنیم تا اگر خدا بخواهد هم فضا آرام تر شود و هم آن نگاه منفی که بعد از ۸ سال پیرامون من رخ داده، کمتر شود. حال طبق برنامه‌ریزی‌هایی که انجام گرفته اگر برنامه ها به همان ترتیبی که پیش‌بینی کردیم جلو برود، در هفته دوم مهرماه تازه‌ترین کنسرت خود را بعد از اخذ مجوزهای لازم برگزار می‌کنم و امیدوارم این برنامه بتواند شروع خوبی برای فعالیت‌هایم باشد.

این خواننده موسیقی ایرانی درباره نحوه ضبط و تولید آلبوم «در شب گیسوان تو» نیز گفت: تمامی مراحل مربوط به تولید و ضبط این آلبوم در ایران انجام گرفته، البته ما چند قطعه موسیقایی نیز از قدیم داشتیم که بعد از ماجرای لغو کنسرت‌ آنها را بازخوانی کردیم و در آلبوم جدید قرار دادیم. در این آلبوم پنج قطعه شعر از کارهای خودم، یک قطعه شعر از اخوان ثالث، یک قطعه از فاضل نظری و یک قطعه از اشعار هوشنگ ابتهاج برای علاقه‌مندان عرضه شده ضمن اینکه آهنگسازی و تنظیم تمامی آثار بر عهده خودم است. این آلبوم دارای مضمون عاشقانه و عارفانه است که اگر بتوانیم کنسرت آن را در تهران برگزار کنیم، قطعاً در شهرستان‌ها نیز میزبان اهالی موسیقی خواهیم بود.

خوانندگی در جامعه ای که بوی سیاست می دهد

پرواز همای در ادامه صحبت‌های خود گفت: اگر کارهای من را شنیده باشید، شاید بتوان گفت ۲۰ درصد از آنها دارای فضای حساسی بوده است. ضمن اینکه من بر این باورم در جامعه ای که بوی سیاست می‌دهد، ممکن است از هر شعری برداشت سیاسی شود که کارهای من نیز از این قاعده مستثنی نبودند. البته من باید به این نکته هم اشاره کنم کارهای عاشقانه زیادی را خوانده‌ام که نمی‌دانم چرا بسیاری از مخاطبان روی کارهایی تاکید می‌کنند که کمتر از آثار عاشقانه‌ام است. ذکر این نکته هم در این جا ضروری است که نگاه من به «می و مستی» در آثارم پیرو سبک ادبی بزرگان است و به هیچ عنوان نشانه دیگری ندارد. من پیرو سبک خیام، فردوسی، سعدی و حافظ هستم. من در این مملکت زندگی می‌کنم و می‌دانم که چه چیزهایی را نباید بخوانم و بسیار تعجب می‌کنم که این روزها حرف‌هایی می‌زنند و به من می‌گویند حالا که می‌خواهی در ایران بمانی، فضای کارت را عوض کردی؟ در حالی که اصلاً این‌طور نیست، من در فضایی کار می‌کنم که با تمام وجود به آن ایمان دارم.

این خواننده موسیقی ایرانی درباره حاشیه‌های چند ساله حضورش در اروپا، توضیح داد: اینکه می‌بینید آثار و کارهای من در اجراهای خارجی خیلی زود به دست مخاطبان ایرانی رسیده، دست من نیست چرا که این کار غیرمجاز برخی از کمپانی‌هایی است که سی‌دی‌ها را پخش کردند و در اختیار علاقه‌مندان گذاشتند. البته خودم هم می‌دانم در این فضا شیطنت‌هایی را انجام دادم، اما باید اعتراف کنم یک خواننده وقتی که به اروپا و آمریکا می‌رود، نمی‌تواند آن موسیقی را که در اینجا اجرا می‌کند، در آن سوی مرزها نیز همان را به همان شکل اجرا کند. متاسفانه فضا در آنجا به گونه‌ای است که باید پیاز داغ ماجرا را زیاد می‌کردیم.

وی افزود: من در نوع خوانشم همواره تلاش کردم تا از آوازه‌های ساده استفاده کنم و باوری هم روی استفاده‌ای از تحریرها ندارم و همین موضوع در اجراهای خارج از کشور باعث شد که تا حد زیادی توجه مخاطبان جلب شود. من اعتقاد دارم یک اثر موسیقایی باید روی مردم اثر بگذارد و لازمه‌اش هم این است که طوری طراحی شود که در آن ایده و طراحی جدیدی وجود داشته باشد. از سوی دیگر من در مورد بسیاری از افرادی که من را به ماجراهای سیاسی ربط می‌دهند باید بگویم که خیلی از خواننده‌هایی که من آنها را می‌شناسم، در همین ایران خودمان کارهای تندتری را اجرا کردند که هیچ حساسیتی هم روی آنها نیست و من نمی‌دانم چرا تا این حد طی این مدت در حاشیه قرار گرفته‌ام.

اهالی موسیقی من را نمی خواهند

همای تصریح کرد: معاونت هنری وزارت ارشاد و زیرمجموعه این نهاد تمام تلاش خود را انجام دادند که من روی صحنه برگردم اما جامعه موسیقی از کارشناسان هنری وزارت ارشاد تا برخی از بزرگان نخواستند که من روی صحنه بیایم و اصلاً نمی‌دانم چرا جامعه موسیقایی علاقه‌ای ندارد که پرواز همای در ایران کنسرتی را برگزار کند. به نظر من برخی از آدم‌هایی که پیرامون لغو کنسرت من اظهارنظر کردند، افرادی بودند که بیشتر به فکر خودنمایی خودشان بودند و همین صحبت‌ها و ایجاد حاشیه‌ها بود که حساسیت کار را بالا برد و به من آسیب وارد کرد. من به دستور مقامات قضایی با تمام وجود احترام گذاشتم ولی کارشناسی‌های بیخود و برخی از زبان‌درازی‌ها قضیه را تحریک کرد و موجب شد تا روی من حساسیت‌های بیشتری اعمال شود.

خواننده آلبوم «در شب گیسوان تو» گفت: من قبول دارم که در برخی از کارهایم شیطنت‌هایی داشتم اما فضا به گونه‌ای بود که من بیشتر در معرض دید بودم و چون این فضا به وجود آمده بود، با استنباط‌های غلطی مواجه شدم که کار را برای من سخت کرد؛ بنابراین لازم است از این پس بیشتر احتیاط کنم. ضمن اینکه باز هم به این نکته تاکید دارم که از وقتی باند مافیایی در فضای موسیقی کشورمان به وجود آمده، موضع‌گیری‌ها نیز درباره کارهایمان بیشتر شده است و این باند مافیایی دائم بر این نکته تاکید می‌کند که چرا من باید روی صحنه بروم و کار به جایی رسیده که باید بگویم تا وقتی همدیگر را داریم، دیگر دشمن نمی‌خواهیم.

وی تصریح کرد: متاسفانه من قربانی داستان‌هایی شدم که اصلاً پیرامون من به این شدت وجود نداشت. به اعتقاد من، شایعات طوری رخنه کرد که گویی من در ایران نیستم. من صراحتاً اعلام می‌کنم که با سیاست‌ها و تغییر رویکرد سیاسی دولت‌ها، تغییر موضع نمی‌دهم. من بر این باورم به غیر از یک یا چند کاری که در گذشته خواندم و بر این باورم که نباید آنها را می‌خواندم، اما در سایر زمینه‌ها آثاری را خوانده‌ام که دارای اصالت است؛ پس از همه شما اهالی رسانه و منتقدان می‌خواهم تغییر موضع را به یک هنرمند نسبت ندهید. پرواز همای با یک قلب روستایی و با یک صدای روستایی با رنج خود به اینجا رسیده است. من با سیاست کار نمی‌کنم که حواسم جمع باشد چه می‌خوانم و چه نمی‌خوانم. پس اگر قرار بود با سیاست وارد کار شوم، کارم به اینجا نمی‌رسید و این همه هم اصرار نمی‌کردم که بخواهم روی صحنه برنامه اجرا کنم.

پرواز همای در پاسخ به انتقاد برخی از هنرمندان پیشکسوت موسیقی گیلان درباره نحوه آثاری که اجرا می‌کند، توضیح داد: من یک خواننده گیلانی هستم و بر این باورم  تنها کسی هستم که کارش شنیده می‌شود و می‌تواند موسیقی محلی گیلان را به گوش مخاطبان دیگر برساند. اگر برخی از پیشکسوتان موسیقی گیلان به من انتقادی دارند، به نظر من گیلانی نبودن خود را اثبات کردند چرا که گیلانی‌ها همواره مردمان همدلی هستند و این همدلی باعث شده که من همواره در آثارم بیشتر از ۳۰ درصد کارها را با فضای گیلانی بخوانم. اتفاقاً من بر این باورم کسانی که در ایران کار من را نمی‌شنوند، همین موزیسین‌ها هستند و بسیاری از آنها دوست ندارند من در ایران باشم.

این خواننده در بخش دیگری از صحبت‌های خود به ماجرای استفاده از اشعار برخی از شاعران از جمله فاضل نظری اشاره کرد و گفت: استفاده از شعر فاضل نظری هیچ دلیل دیگری جز زیبایی آن قطعه ادبی نداشته و ندارد. اتفاقاً من شعرهایی را اجرا می‌کنم که هیچ‌کس نمی‌خواند و این به نوعی بلای جان من شده است. فاضل نظری هم از جمله شاعرانی است که به شدت روی خوانش اشعارش حساس است و معمولاً کمتر کسی پیدا می‌شود که کارهای او را اجرا کند اما من وقتی با او تماس گرفتم و از او خواستم تا شعرش را در اختیارم بگذارد، کاملاً می‌دانستم که چه حساسیت‌هایی روی این قطعه دارد. با این حال کار را انجام دادم و بسیار هم از این تجربه راضی هستم و صراحتاً اعلام می‌کنم که سمت دولتی این شاعر هیچ نقشی در انتخاب آن برای آلبوم نداشته است.

می دانم در مقطعی اشتباه کردم

پرواز همای ادامه داد: در مورد گذشته کاری من سئوالات بسیار زیادی مطرح شده اما آنچه در این میان مهم است بر این مبنا قرار دارد که شما در مورد آینده کاری من سئوال کنید. ما باید بدانیم که موسیقی سنتی در سراشیبی قرار گرفته است و خیلی از موزیسین‌ها قربانی بازی‌های سیاسی شدند که حتی مجبور شدند در بسیاری از موارد واکنش‌هایی را نیز از خود نشان بدهند. ما امروز بسیاری از هنرمندان را داریم که با استادی کامل نمی‌توانند روی صحنه باشند پس از همه شما می‌خواهم فارغ از همه حاشیه‌هایی که پیرامون ما قرار گرفته، کاری کنید تا من روی صحنه باشم. من می‌دانم در مقطعی اشتباه کرده‌ام اما در حال حاضر تمام تلاش خودم را می‌کنم تا با اجرای آثاری در راستای موسیقی سنتی ایران به سهم خود تلاش‌هایی داشته باشند.

وی تاکید کرد: موسیقی سنتی اسطوره‌هایی چون علیرضا افتخاری را دارد که بیش از ۲۰ سال برای این مملکت آواز خواند اما چرا حس صدای زیبای این استاد موسیقی خاموش شده است؟ چرا صدای استادان دیگر این چنین باید خاموش شود؟ موسیقی سنتی در سراشیبی قرار گرفته اما حالا یک نفر آمده و در عرض سه ساعت فضایی را فراهم کرده که ۱۶ هزار بلیت به فروش می‌رسد. من آمده‌ام که موسیقی سنتی را با مردم آشتی دهم و امیدوارم در تحقق این کار بتوانم به نتایج مثبتی برسم.

وی به حاشیه‌های پیش آمده درباره تولید قطعه «شهدای گمنام» اشاره کرد و گفت: تا روزی که زنده‌ام برای این آدم‌های ارزشمند احترام قائلم و یقیناً این آهنگ را در تمامی کنسرت‌هایم با افتخار اجرا می‌کنم، چرا که دوست ندارم عده‌ای فکر کنند پرواز همای یک فرصت‌طلب سیاسی است؛ در حالی که باید به این نکته اشاره کنم من در هیچ شرایطی برای اخذ مجوز و فراهم کردن نظر مساعد مسئولان این قطعه را اجرا تولید نکردم و کاملاً با انگیزه‌های شخصی دست به ساخت آن زدم.

همای درباره اظهارات اخیر علی رهبری رهبر ارکستر سمفونیک تهران نیز توضیح داد: قرار بود دیداری با آقای علی رهبری درباره چگونگی حضورم در ارکستر سمفونیک تهران داشته باشیم که بنا به دلیلی به توافق نرسیدیم. اما حالا که ایشان صحبتی در مورد من داشته‌اند، من فقط به این صحبت‌ها احترام می‌گذارم و سعی می‌کنم پیرامون آن سخنی نگویم.

در ادامه تصاویری از این نشست را از نگاه دوربین « تینا رحیمیان » مشاهده نمایید.

 

هیچ گالری انتخاب شده وجود دارد و یا از گالری حذف شده است

 

انتهای خبر / منبع اختصاصی موسیقی ایده آل

Leave a Reply

Your email address will not be published.