موسیقی ایده آل : ۳۰ مهر ماه شهرکتاب فرشته میزبان عوامل نمایش صوتی کوری بود .

این برنامه با عنوان جشن امضا و نشست رسانه ای این اثر، توسط موسسه فرهنگی هنری جام سبز با مشارکت شهرکتاب فرشته برگزار گردید .

وحید اسدزاده کارگردان و بازیگر هنرهای نمایشی، مجری این برنامه بود و پس از خیرمقدم به مدعوین و معرفی اثر از کاملیا کریمی مترجم و نویسنده نمایش صوتی کوری دعوت کرد تا درباره این اثر فاخر توضیح دهد .

کاملیا کریمی، سرپرست گویندگان، مترجم و نویسنده این نمایش اعلام کرد : همانطور که می دانیم کوری نوشته ژوزه ساراماگو برنده نوبل ادبیات است و به دلیل شاخصه های این رمان و فضاسازی های این نویسنده و دنیایی که ادراک انسانی را زیر سوال می برد، نوشته ای خاص تلقی می شود .

کریمی افزود  ما در این پروژه با رمانی سنگین روبرو بودیم که اگر می خواستیم اثری تصویری بسازیم کار ساده تری بود . اما مشکل اصلی من برای برگردان این نمایش نداشتن المان تصویری در نمایش صوتی است .

وی در ادامه گفت که من برای ترجمه و برگردان این متن از نسخه انگلیسی و بخشی از نسخه کتاب پرتغالی ساراماگو استفاده کردم و تمام سعی ما این بود که امانت دار نویسنده باشیم . و کوچکترین هدفی از این نوشته را تغییر ندهیم .

کاملیا کریمی در ادامه گفت به فرمایش امام علی (ع) که سکوت در مقابل ظلم خود ظلم است و به قول ساراماگو کوری آنجایی اتفاق می افتد که انسان ها یکدیگر را نادیده بگیرند اشاره کرد.

فریبرز صفی تهیه کننده و کارگردان نمایش صوتی کوری ضمن عرض خیر مقدم اعلام کرد که کسانی که هنر را دوست دارند، قطعا هنرمند هستند . وی افزود تولید این اثر برای این صداپیشگان که عمدتا فعالیت دوبله انجام می دهند بسیار سخت بود و برای تولید این اثر تلاش زیادی را متحمل شدیم .

صفی در ادامه اعلام کرد که هرگز فکر نمیکردیم این اثر به انتشار برسد و اینجا جایی است که باید تشکر ویژه کنیم از امیر حسین بی ریا و موسسه فرهنگی هنری جام سبز که اگر نبودند قطعا این اثر منتشر  نمیشد .

فریبرز صفی ادامه داد که همونطور که میدانیم سطح مطالعه در کشور بسیار پایین است و شاید هم اگر بخواهیم ملاحضه کنیم بگوییم این کتاب نخواندن به علت وقت نداشتن و مشغله های روزمره گی است . اما ما کاری را ارائه دادیم که مخاطبین بتوانند حتی در مسیر، این کتاب را به صورت نمایش گوش دهند .

صفی گفت سایت رسمی آوای آپامه به زودی فعال خواهد شد و ما از استعداد های درخشان استفاده میکنیم و هرگونه نقد و پیشنهادی را پذیرا هستیم .

محمد مقدسی گوینده جوان و با تجربه گروه آوای آپامه و همچنین مدیریت رسانه نمانو اعلام کرد : هنرهای نمایشی جزء هنرهایی است که در کشور ما خیلی کم دیده می شوند . و ما تمام تلاشمان را در عرصه تولید و انتشار آثار خواهیم کرد که این گونه هنر ها ارتقا پیدا کنند .

محمد مقدسی در ادامه افزود مهمترین بخش تولید یک اثر صوتی و همچنین نمایش صوتی کوری، تهیه کنندگی یک اثر است و فریبرز صفی زحمت های زیادی را برای تولید این نمایش کشیده است .

یحیی گلنسایی دستیار کارگردان و صداپیشه نمایش کوری اعلام کرد: مهمترین فعالیت در عرصه این گونه نمایش ها، صداگذاری و فضاسازی نمایش است که این نقطه قوت نمایش کوری است .

گلنسایی افزود هنرمندان و فارغ التحصیلان رشته های هنری که امروز می خواهند وارد این عرصه شوند، بستر درستی ندارند . اما امیر حسین بی ریا این بستر را  برای نمایش صوتی کوری فراهم کرد . وی افزود نمایش صوتی میتواند خوراک خوبی برای ترافیک های شهر باشد و تنش ها را پایین بیاورد.

رهی نادری یکی از گویندگان موفق کوری اعلام کرد: نمایش صوتی خلاقیت ذهنی را افزایش می دهد و به شنونده امکان تصویرسازی می دهد.

وحید اسد زاده اعلام کرد یکی از مشکلات اصلی هنرمندان این رشته های هنری رکودهای اقتصادی است که موسسه فرهنگی هنری جام سبز در گروه هنری آوای آپامه با ایجاد این عرصه جدید به این مشکل کمک خواهد کرد .

مجتبی تقوی صداپیشه پیشکسوت گروه آوای آپامه در اولین تجربه نمایش صوتی اعلام کرد : به گفته ی ژوزه ساراماگو کوری تمثیلی از کوری باطنی بشریت است و تولید این گونه آثار از لحاظ فرهنگی به کلیت جامعه کمک خواهد کرد .

روح الله خوش نژاد مدیر رسانه ای نمایش صوتی کوری و نماینده سایت نواک اعلام کرد : با توجه به خصوصیات این اثر ما تلاش بسیاری کردیم تا در تمام حوزه های رسانه ای این اثر را به صورت دیجیتال منتشر کنیم . و این این اثر یکی از دردانه های سایت نواک و نمانو به شمار میرود.

در ادامه امیر حسین بی ریا ناشر این اثر اعلام کرد : من و فرهادگوی آبادی در موسسه فرهنگی هنری جام سبز همیشه سعی به تولید و انتشار آثار خاص و فاخر داشته ایم . حتی در تولید آثار موسیقی پاپ مجموعه ی ما هم، این موضوع عیان است که بیشتر از کمیت به کیفیت در کنار بازار هنر اهمیت می دهیم .

وی در ادامه گفت : قبل از هر چیز می بایست از شهرکتاب فرشته و مازیار حامدی تشکر کنم که در برگزاری این نشست رسانه ای و جشن امضا حمایت ویژه ای از ما کردند . و در ادامه باید از کسانی تشکر کنم که اگر از ما حمایت و به ما اعتماد نمیکردند هرگز موفق به انتشار این اثر نمیشدیم .

در این میان باید از جناب آقای فرزاد طالبی مدیرکل سابق دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و آقای شفیعی مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی تشکر کنم . و تشکر کنم از گروه آوای آپامه که با شجاعت تمام با همت و پشتکار پای تولید این اثر خاص و فاخر ایستادند و رسانه تئاتر آنلاین که حامی رسانه ای ما شدند .

امیر حسین بی ریا در ادامه افزود نمایش صوتی کوری به عنوان اولین نمایش صوتی با پخش خصوصی و برای اولین بار در تمامی سایت های صوتی از جمله نواک، نمانو، ریتمو، بیپتونز، واوخوان، شنوتو، طاقچه، کتابراه، فیدیبو و نوار و اپلیکیشن های رسمی صوتی از ۲۰ مهر منتشر شد.

بی ریا در ادامه گفت به زودی آلبوم دکلمه ابتدای انقراض مردهاست با صدای محمد تنهایی و موسیقی مهرداد قنبری از گروه آوای آپامه، آلبوم موسیقی صدای پای عشق با صدای مهدی سپهر، آلبوم موسیقی شب چشمان تو با صدای حمید اسدشیر و آلبوم سه گانه اجتماعی مهدی یراحی  از موسسه فرهنگی هنری جام سبز منتشر می شود .  

در ادامه باید تشکر کرد از مجید حیدری نویسنده رادیو، رضا تقی پور بازیگر تئاتر، محمد تنهایی گوینده، مهردا قنبری آهنگساز و تنظیم کننده که در این جشن با شکوه به ما افتخار دادند .

در انتها امیر حسین بی ریا اعلام کرد علاقه مندان می توانند علاوه بر خرید اینترنتی،  پکیج نمایش صوتی کوری را از شهر کتاب فرشته تهیه نمایند و یا با تماس با موسسه فرهنگی هنری جام سبز این نسخه را با پست تحویل بگیرند .

انتهای خبر / 

Leave a Reply

Your email address will not be published.