سالار عقیلی: به جرات می توانم بگویم ۸۰ درصد شهرتم را به اشعار افشین یداالهی مدیونم!

احسان خواجه امیری: پارسال ۲۵ اسفند با من شوخی بدی کردند که کم کم باید باورش کنم!

محمد علی شیرازی: در این دوران ما ته دیگ ترانه شده ایم!

عباس سجادی: به امید خدا و به کمک از روح افشین یداالهی نوید تشکیل صنف ترانه سرایان را در سال ۹۷ می دهم!

رضا یزدانی: در طول تمام سال های فعالیت هنریم افتخار این رو نداشتم که ترانه های افشین را بخوانم!

احسان کرمی: در مراسم تشییع دایی ام (بیژن ترقی) نوید برگزاری جایزه بیژن ترقی را به ما دادند که هیچ وقت این اتفاق نیفتاد.

موسیقی ایده آل – زهره ابوالقاسم : نخستین جایزه ترانه افشین یداللهی پانزده اسفند ماه در ایوان شمس به همت خانه ترانه و موسسه انتشارات نگاه برگزار شد. در این مراسم که با حضور گسترده هنرمندان روبرو بود و قبل از شروع مراسم نیز هنرمندان و مدعوین به مراسم با لوگو وال طراحی شده به نام نخستین جایزه ترانه افشین یداالهی عکس گرفتند و یک به یک وارد سالن اصلی ایوان شمس شدند. مراسم با تلاوت کلام الله مجید و سرود ملی جمهوری اسلامی ایران آغاز شد و سپس احسان کرمی به عنوان مجری این مراسم به روری سن آمد و قبل از هر چیز از مدعوین خواست به افتخار افشین یداالهی کف بزنند. پس از آن ویدئویی پخش شد که افشین یداالهی در آن ترانه خودش را (من عاشق چشمت شدم) را دکلمه می کرد که این ویدئو میهمانان را بسیار تحت تاثیر قرارداد پس از آن هنرمندانی از جمله سالار عقیلی، خشایار اعتمادی، بابک زرین، محمد علی بهمنی و بابک چمن آرا گپ کوتاهی را درباره اشنایی و همکاری با آافشین یداالهی زدند. پس از آن احسان کرمی به روی صحنه آمد و گفت جای بسیاری از هنرمندانی که در بین ما نیستند من جمله ناصر فرهودی خالی! .

در ادامه احسان کرمی صحبت‌هایش را آغاز کرد و گفت: نبود افشین یداللهی برای همه ما گران تمام شد، یادش گرامی. کرمی سپس از روزبه بمانی -دبیر جشنواره برای سخنرانی روی سن دعوت کرد.

بمانی دبیر نخستین جایزه ترانه افشین یداللهی در آغاز صحبت‌هایش گفت از حضار خواست بایستند به احترام افشین یداالهی و کف بزنند و ادامه داد: کسی که سالیان سال خانه ترانه دغدغه‌اش بود و همیشه دوست داشت اساتید و جوان‌های ترانه را در کنار هم جمع کرده و یک صنف تشکیل بدهد اکنون در کنار ما نیست و این واقعاً جای تأسف دارد. پتانسیل ترانه‌های ما این است به خاطر همین ما خلاقیت کمتری را در ترانه‌ها شاهد هستیم. این جشنواره با محوریت ترانه هرساله برگزار خواهد و بیشتر به این ژانر می‌پردازد.

در ادامه از خانواده افشین یداللهی پدرش و برادرش و همچنین خانم رحمتیان مادر همسرش تقدیر به عمل آمد و برادرش آرش یداللهی پشت میکروفون آمد و گفت: افشین همیشه دغدغه تشکیل صنف داشت و این دغدغه‌اش تا چند روز قبل از مرگش نیز ادامه داشت. بهتر است دوستان دلخوری‌ها را کنار گذاشته و این بخش دارای یک صنف شود و به دیگران نیز شناسانده شود. بگذارید نهادهای دولتی بدانند که ترانه‌سراهای زیرزمینی خطرناک نیستند و آن‌ها نیز نیاز به حمایت دارند. وی در انتها درباره کمپینی که تشکیل داده به نام کمپین ایمن رانندگی کنیم افشین یداالهی توضیخ مختصری داد و درباره فرهنگ سازی درست این کمپین که موجب کم شدن امار تصادفات می شود توضیح داد.

سالار عقیلی سومین سخنران برنامه درباره این ترانه‌سرای فقید گفت: به جرات می‌گویم که ۸۰ درصد از شهرتم را مدیون افشین و آثارش هستم و واقعاً جای او خالی است. عقیلی سپس با پیانو حریر شریعت زاده قطعه «تبریز در مه» را اجرا کرد.

در ادامه هیئت‌ داوران متشکل از رشید کاکاوند، حسین غیاثی، ابراهیم اسماعیلی، محمدعلی بهمنی و حمیدرضا صمدی برای اهدای برگزیدگان «یک خاطره از فردا» که برای ترانه‌سرایان جوان بود، روی سن حاضر شدند.

علی محمودی نفر اول، کاوه نصیری نفر دوم و مسعود نظرخواه نفر سوم در بخش ترانه‌های عاشقانه و امید روزبه نفر اول، الهام صادقی و علی ادریس زاده نیز مشترک نفر دوم در بخش ترانه‌های اجتماعی بودند.

بعد از اهدای جوایز بخش اول، مراسم رونمایی از مجموعه اشعار آثار برگزیدگان «یک خاطره از فردا» توسط انتشارات نگاه برگزار شد.

در ادامه احسان خواجه امیری روی صحنه حاضر شد و گفت:  قطعاً بهترین اتفاق زندگی‌ام آشنایی با افشین و تلخ‌ترین آن رفتن افشین بود گرچه هنوز هم این مسئله را باور نمی‌کنم! او سپس چند بیت از غزل حافظ را در دستگاه دشتی برای مردم داخل سالن اجرا کرد.

بخش دوم جوایز با عنوان «یک خاطره از امروز» با حضور هیئت‌ داوران متشکل از حمیدرضا صمدی، بابک چمن‌آرا، بهروز صفاریان، فردین خلعتبری و محمدعلی بهمنی برگزار شد. اسامی برگیزدگان این جوایز به شرح زیر است:

بهترین ترانه تیتراژ: یغما گلرویی برای فیلم «قاتل اهلی»

بهترین ترانه‌ساز: رستاک حلاج

بهترین خواننده از نظر انتخاب ترانه: علیرضا عصار

بهترین ترانه سال: افشین مقدم برای ترانه «نوجوونی»

بهترین ترانه‌سرای سال: مونا برزویی

در انتهای مراسم و در بخش سوم جوایز مربوط به «یک خاطره از دیروز» هم از محمدعلی شیرازی، اکبر آزاد و سعید دبیری به‌عنوان ترانه‌سرایان پیشکسوت تقدیر به عمل آمد.

در انتهای مراسم جایزه ویژه خانه ترانه به بابک زرین و رضا یزدانی اعطاء شد.

محمدرضا فروتن، الهام پاوه‌نژاد، بهاره رهنما، سینا حجازی، علیرضا طلیسچی، لوریس چکناواریان و دیگر چهره های ادبی موسیقی و سینمائی جز مهمانان ویژه این مراسم بودند.

در ادامه تصاویری از این مراسم را از نگاه دوربین « کاملیا رجبی » مشاهده می نمایید.

انتهای خبر / 

Leave a Reply

Your email address will not be published.