موسیقی ایده آل – مریم نجفی : رسول مرشدلو از ترانه سرایان جوان و بسیار خوب کشورمان است که در ادامه گفت و گوی ایده آل با وی را می خوانید :

لطفا از فعالیت کاری این روزهایتان برایمان بگویید.

درحال حاضر من و خانوم آرام فرهمند نیا سرپرستی کانون شعر و ترانه پارس و کانون شعر و ترانه بانوان فروغ را بر عهده داریم.

 بیشتر درباره این کانونها توضیح بدید وچه مدت است شروع به کار کرده اید؟

یک ایده سه ساله مشترک بود با خانم آرام فرهمندنیا و به واسطه دوستی قدیمی و همچنین تجربه ایشان در زمینه شعر و ترانه و سرپرستی کانون شعر و ترانه بانوان فروغ، که با حمایت های ایشان و با شعار (شادی، پیشرفت، زندگی، در کنار هم ) آغاز به کار کرد. این همنشینی ها هر هفته برگزار می شود و تقریبا ۱۰ ماه از اولین روز شروع کارش میگذرد. به دلیل جابجایی و پیدا کردن فرهنگسرای جدید، در حال حاظر همنشینی ها به صورت کافه ای برگزار میشود و دوستان علاقه مند میتوانند هر هفته پنج شنبه ساعت ۲ تا ۵ در کافه کاراکتر (مابین چهار راه ولیعصر و مسدان انقلاب، ابتدای خ ابوریحان بیرونی، پلاک ۵ ، حضور بهم رسانند.

هدف اصلیتان از برگزاری این نشست ادبی چه بوده و اولویت شرکت در این در این کانون با چه افرادی هست؟

هدف اصلی ما از برگزاری این نشست کشف و پرورش استعداد افراد درزمینه شعر و ترانه سرایی است و اولویت ما برای افرادی است که تازه شروع به کار کردند یا کارشان خوب است اما جایی برای ارایه آثارشان ندارند تا اشعارشان نقد و بررسی و مورد راهنمایی قرار گیرند.

آیا برای تشویق به هرچه بهتر کار کردن ترانه سرایان برنامه ای دارین و ملاک ومعیارتون برای انتخاب شاعر برگزیده در بین شاگردان چیست ؟

برای تشویق و هرچه بهتر شدن بچه ها در این زمینه  در پایان هر هفته به هنرمند هفته در زمینه ترانه سرایی و در آخر هر ماه به هنرمندی که در زمینه غزل، شعرنو وشعرسپید فعالیت کرده باشد هدیه ای تعلق میگیرد وملاک اصلی ما در انتخاب هنرمند برتر پیشرفت افراد در یک بازه زمانی است واین پیشرفت هم باید در آثار و هم در اخلاق حرفه ای شان دیده شود به طور کلی ملاک انتخاب ما برای هنرمندبرتر درکانون پیشرفت آن ها در آثارواخلاق حرفه ای آن هاست.

گذشته از فعالیت تون در زمینه ترانه سرایی آیا در حال حاضر در زمینه دیگری فعالیت میکنید ؟

در حال حاضرتمام وقتم را برای کانون ها گذاشته ام و روی کتابم و برنامه های اینده ام کار میکنم و در حال حاضر هیچ همکاری با خوانده ای ندارم.

این کارتان باعث فاصله گرفتن ویا فراموش شدن تان از فضای موسیقی نمیشود ؟

نه اصلا من هر هفته با تعدادی ترانه سرا جوان وموفق در ارتباط هستم وهمین طور با خواننده ها وآهنگسازان موفق این کار نه تنها باعث شده من از فضای موسیقی دور نشوم بلکه به این عرصه نزدیکتر شده ام

دلیل کم کار بودن شما نصبت به بقیه ترانه سرا ها چیست ؟

نظر من این است وقتی اجرای خوبی از ترانه نمیشود پس بهتر است اصلا اجرا صورت نگیرد.وقتی بیشتر دوستان اهمیتی برای ترانه قائل نمی شوند ومتاسفانه به ابتدایی ترین شکل ممکن اجرا می کنند پس دلیلی برای کار کردن نیست من فقط برای اثری که تولید می شود ارزش قایل هستم حالا این اثر چه مال خودم باشد چه مال بقیه دوستانم شاید اگر بدانم خواننده ای هست که ارزش ترانه را بداند با وی همکاری خواهم کرد، اما این یک مساله نسبی است و خیلی از خواننده ها هستند که کارشان عالی است، اما یا سبک و یا سلیقه ها به هم نمیخورند

 چه شد که شما خودتان را پیدا کردید و متوجه شدید در این زمینه استعداد پتانسیل دارید ؟

علاقه به هنر و تمرین و مطالعه. هنر قسمت های گوناگونی دارد اما فعلا تخصصی روی ترانه سرایی کار می کنم البته گاهی هم عکاسی و گاهی هم فیلم کوتاه انجام می دهم

 چرا ترانه سرایی را انتخاب کردید ؟

گاهی حرف هایی هست که نمی شود به زبان ساده گفت یا باید فیلمش را ساخت یا عکسش را گرفت و یا شعرش را نوشت.

علاقه شما بیشتر در کدام یک از این عرصه ها می باشد ؟

به هر سه علاقه دارم اما فعالیت کردن در هر کدام بستگی به شرایط زمانی دارد ولی در حال حاضر بیشترین تسلطم بر روی ترانه سرایی و عکاسی هست اگر وقتی ماند فیلم سازی .

به غیر از کارهای هنری مشغول به کار دیگری هستید ؟

در یک شرکت بازرگانی مشغول به کار هستم

اگر مجبور باشید بین هنر وکار یکی را انتخاب کنید کدام را ترجیح می دهید ؟

زندگی ام را جوری برنامه ریزی کردم که هیچ وقت به جایی نرسم که بین این دو یکی را انتخاب کنم اما برای ادامه فعالیت هنری دردنیا  نیاز به منبع مالی هست و قاعدتا کار خیلی مهم است اما هنر هم اهمیت خودش را دارد.

وسوال آخر آقای مرشدلو در بین آثارتان تمایل دارید کدام یک به مرحله اجرا برسد؟

از بین ترانه هایم « امپراطور » و « دیوانه یعنی من » را دوست دارم که به مرحله اجرا برسد.

حرف آخر؟

استعداد های کشف نشده زیادی هستند که نیاز به حمایت دارند

تنظیم و نگارش مصاحبه : زهرا رستگار

انتهای خبر / منبع اختصاصی موسیقی ایده آل

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published.