موسیقی ایده آل : سرپرست گروه موسیقی «لیان» از برنامه‌ریزی‌ها برای اجرایی جدید و معرفی گونه‌های ناشناخته موسیقی بوشهر در کنسرت زمستانی لیان در تهران خبر داد.

محسن شریفیان که طبق اعلام قبلی در تاریخ ۴ و ۵ دی ماه در تهران و تالار وحدت روی صحنه خواهد رفت، از تلاش این گروه برای معرفی گونه‌ای از موسیقی بوشهر به نام «دو من دویی» خبر داد و گفت: گروه لیان سعی داشته که در هر کنسرت خود یک تیم یا یک موضوع را از موسیقی منطقه خودش برجسته کند. گاهی تاکیدش روی تاثیر شاعران ملی در موسیقی بوشهر مانند خیام خوانی بوده، گاهی نیز تاکیدش روی طنز در موسیقی بوشهر بوده و امسال تیم کاری لیان به معرفی «دو من دویی» در موسیقی بوشهر می‌پردازد.

شریفیان در توضیح این مفهوم در موسیقی محلی بوشهر عنوان کرد: «دو من دویی» یعنی تبادل آواز بین دو یا چند نفر، چه مرد و چه زن. این از ویژگی‌های موسیقی بوشهر است که در مهمترین آیین‌های بوشهری به چشم می‌خورد؛ یعنی آوازی که بین مرد و زن تبادل می‌شود. از شاخصه‌های این نوع موسیقی که در دو من دویی صورت می‌گیرد (یا همان «فیت» که امروزه می‌گویند)، می‌توان به شروه خوانی، خیام خوانی و بیت خوانی اشاره کرد.

شریفیان افزود: در این کنسرت آکا صفوی و اکلو فرامرزی، این مفهوم را به نمایش می‌گذارند. قاعدتا مثل دفعات گذشته از نوازنده‌های مهمان و سوپرایزهای خاص در طول برنامه استفاده خواهیم کرد اما طبق روال مرسوم در کارهای «لیان» هیچگونه اعلامی از قبل نداریم و تبلیغی بابت این موضوع انجام نخواهیم داد.

این کنسرت به همت شرکت کامیاب بهاران و به تهیه کنندگی علی حق‌شناس برگزار خواهد شد.

photo_2016-12-08_17-59-44

انتهای خبر /

Leave a Reply

Your email address will not be published.