موسیقی ایده آل: «علمدار نیامد»، طنین آشنایی است که به طور مداوم در نوحه خوانی های تاسوعا و عاشورای حسینی در سینه زنی ها و دسته ها هر سال به گوش می رسد و حالا در محرم ۱۴۰۰ به پیشواز «علمدار» می رویم.
«علمدار» نام آهنگ مناسبتی علیرضا ساوه شمشکی است که همزمان با آغاز محرم ۱۴۰۰ شمسی و ۱۴۴۳ قمری رونمایی می‌شود.

«علمدار» نام آهنگ مناسبتی علیرضا ساوه شمشکی است که همزمان با آغاز محرم ۱۴۰۰ شمسی و ۱۴۴۳ قمری رونمایی می‌شود.
نوای علمدار بر گرفته از یک نوحه قدیمی و مشهور است و سعی آهنگساز و خواننده بر این بوده که سبک و سیاق اصلی نوحه را در آهنگ به درستی حفظ کنند.
علیرضا ساوه شمشکی ، خواننده آهنگ مناسبتی «علمدار» طی گفتگویی به تاریخچه نوحه علمدار در منطقه شمشک استان تهران اشاره کرد و گفت: سال ها در منطقه شمشک، همزمان با ایام سوگواری تاسوعا و عاشورای حسینی، نوحه علمدار را در حسینیه شمشک اجرا می کردم و مورد استقبال عزاداران حسینی واقع می شد که همین موضوع زمینه ای برای ساخت و تلفیق این نوحه پرطرفدار با آهنگ شد.
وی اضافه کرد: انگیزه اصلی در تسریع ساخت این آهنگ و ارائه آن برای محرم سال جاری، درگذشت یکی از هنرمندان و بزرگان تعزیه شمشک در آستانه محرم بود و سابقه طولانی زنده یاد حمیدرضا کیا شمشکی در اجرای مراسم تعزیه، دلیلی شد تا این آهنگ مناسبتی را برای محرم ۱۴۰۰ آماده کرده و به روح این هنرمند فقید و دوستداران اهل بیت تقدیم کنیم.
شمشکی در خصوص معرفی آهنگ علمدار اینگونه توضیح داد که در آهنگ مناسبتی – مذهبی علمدار علاوه بر رعایت شعائر مذهبی، از سازهای به روز استفاده شده تا نسل جوان تر هم بتوانند با پیشینه مذهبی و تاریخچه تاسوعا و عاشورا و حضرت قمر بنی هاشم ارتباط برقرار کنند.
وی با بیان اینکه عرصه موسیقی را به طور جدی دنبال می کند، اظهار امیدواری کرد: تمام سعی و تلاش من در آینده بر این خواهد بود که با ساخت آهنگ های مورد علاقه و شایسته برای مردم به عرصه موسیقی کشورم خدمتی هر چند کوچک ارائه نمایم.
این خواننده ضمن تشکر از دست اندرکاران ساخت آهنگ مناسبتی «علمدار»، اظهار داشت : تنظیم، ملودی و آهنگسازی کار بر عهده محسن زیرک بوده و همچنین بخش طراحی ، عکس و کلیپ را مجید و حسین کاظمی ، نعمت اله کیا شمشکی و عرفان ساوه شمشکی عهده دار بوده اند.
قابل ذکر است، علیرضا شمشکی از دوران نوجوانی که همزمان با جنگ تحمیلی بوده با اجرای تک خوانی سرود در مناسبت های دهه فجر و روز دانش آموز در مدرسه توسط مربیان پرورشی شناسایی و با اجرای برنامه برای بسیج منطقه شمشک، اجرای سرود برای شهدای منطقه و نیز نوحه خوانی در مراسم عزاداری محرم ادامه یافت.
همچنین از مهم ترین کارهای این هنرمند می توان به آهنگ «زادگاه قهرمانان» اشاره کرد.
شایان ذکر است، دانلود آهنگ مناسبتی «علمدار» از ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ از طریق سایت های معتبر موسیقی، قابل دسترس همگان است.

WhatsApp Image 2021-08-09 at 20.09.07

انتهای خبر/

Leave a Reply

Your email address will not be published.